Położenie

 

Mapa Polski TargeoDo miejscowości Rzepedź w gminie Komańcza prowadzą drogi:  

- z Sanoka przez Zagórz - 32 km.,

- z Sanoka przez Bukowsko - 34 km.,

- z Komańczy - 5 km. 

 

Rzepedź to duża wieś, jedyna o takim profilu w Bieszczadach. Znaleziono tylko jedną etymologię słowa Rzepedź: od rumuńskiego (wołoskiego) repede, co oznacza "szybki", a odnosi się zapewne do nurtu Osławy.

 

Tak naprawdę są dwie Rzepedzie: Rzepedź Wieś, kilometr dalej na północ, w bok od szosy, ciągnąca się wzdłuż potoku Rzepedka i osiedle przemysłowe wokół kombinatu drzewnego. Kombinat, zbudowany w 1962 r., zatrudniał kilkaset osób, tnąc i mieląc do 100000 kubików drewna rocznie. Nastąpił jednak krach zakładu i obecnie hale wykorzystuje przedsiębiorstwo drzewno-meblowe "Nowy Styl".    

 

 W Turzańsku, najbliższej Rzepedzi wsi stoi drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła. Zbudowana w 1803 używana jest przez wiernych obrządku prawosławnego. Jest jedną z trzech zachowanych cerkwi tzw. typu wschodniołemkowskiego. Wnętrze ozdabia kompletny ikonostas z 1895 r. Obok cerkwi  stoi najwyższa w polskich Karpatach drewniana dzwonnica.  

 

Dom Rekolekcyjny położony jest na wysokości 430 m n.p.m. u ujścia Ostawicy do Osławy, w niedalekiej odległości od kościoła parafialnego. Obok Domu przebiega trasa turystyczna nr 892 oraz linia kolejowa Zagórz – Łupków, a dalej na Słowację, do Medzilaborcow i Koszyc.  

 

Dom usytuowany jest na ogrodzonym terenie, na którym rozmieszczony jest dogodny parking (także dla autokarów), ogród i boisko sportowe. Obok budynku jest stadion sportowy. Z posesji można bezpośrednio dojść do rzeki oraz wyjść w kierunku wzgórz, pól i lasu.